تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب حقوقی
تاریخ انتشار: دوشنبه 17 شهریور 1399
نکاح موقت در ایران، ازدواج موقت،صیغه

 نکاح موقت در ایران، ازدواج موقت،صیغه

به غیر از ازدواج دائم که متداول ترین و فراگیرترین نوع توجیه رابطه بین زن و مرد است یک روش دیگر که مختص دین اسلام و فقه شیعه است( نکاح موقت در فرق 4 گانه اهل سنت وجود ندارد.)، نکاح موقت یا عقد موقت یا متعه و یا به تعبیر عامیانه صیغه است.این نوع نکتح تشابهات و تفاوت هایی با عقد دائم دارد که در ادامه به ان تفاوت ها و ویژگی ها اشاره خواهد شد.
امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 814

نگاه اجمالی به ازدواج موقت یا صیغه

  •  نکاح موقت که در عرف ایران با نام صیغه شناخته می شود، مطابق ماده 1075 قانون مدنی به رسمیت شناخته شده است.
  • نکاح وقتی منقطع است که برای مدت معینی واقع شده باشد. شرایط نکاح منقطع همان شرایط نکاح دائم است ولی لازم است برای آن مدت و مهر زن تعیین شود.(ماده 1075 قانون مدنی:)
  • به طور معمول مهر زن در موقع نکاح دائم معلوم می شود ولی اگر ذکر نشود، عقد نکاح صحیح است اما در نکاح موقت عدم وجود مهر موجب بطلان عقد می شود. (ماده1095 قانون مدنی )
  • نکاح موقت برای دختر باکره منوط به اجازه پدر و یا جد پدری اوست همانند نکاح دائم. در صورت امتناع بدون دلیل پدر یا جد پدری دختر می تواند از دادگاه خانواده طلب اذن کند.(مطابق مواد 1043 و 1044 قانون مدنی)
  • در نکاح دائم پرداخت نفقه زن از تکالیف مرد محسوب می شود اما در نکاح موقت می بایست در عقد شرط شود و اگر شرطی مبنی بر لزوم پرداخت نفقه از سوی شوهر در عقد وجود نداشته باشد، زوجه نمی تواند دعوای الزام به پرداخت نفقه مطرح کند. (ماده 1113 قانون مدنی)
  • در نکاح موقت زوجین از یکدیگر ارث نمی برند (ماده 940 قانون مدنی) اما می بایست به این نکته توجه نمود که اگر در نتیجه نکاح موقت ثبت شده، فرزندی متولد شود علاوه بر الحاق مشروع به پدر و مادر، از والدین خود مطابق قوانین جاری ارث می برد. لذا حکم مقرر شده تنها در مورد ارث نبردن زوجین از یکدیگر است.

در خصوص نکاح موقت ثبت نشده مسائل مربوط به اثبات نسبت مطرح می شود. لذا در قانون حمایت خانواده جدید ثبت نکاح موقت در 3 مورد الزامی دانسته شده است:

 

موارد الزامی در ثبت نکاح موقت

1- زوجه باردار شود.
2- طرفین توافق کنند.
3- ثبت نکاح به عنوان شرط ضمن عقد مطرح شود.
پس همانطور که ملاحظه می شود در قانون حمایت خانواده جدید مانند گذشته اصل در عدم الزامی بودن  ثبت نکاح موقت است. راههای انحلال  نکاح موقت با نکاح دائم متفاوت بوده و مساله طلاق در مورد آن مطرح نمی شود. اگر شوهر مایل به پایان بخشی به نکاح موقت باشد، می تواند باقی مدت را به زن ببخشد (اصطلاحاً بذل کند) و عقد را منحل کند. در این مورد رضایت یا عدم رضایت زن تأثیری ندارد.

راه دیگر پایان دادن به نکاح موقت، انقضای مدت آن است. چون الزاماً در نکاح موقت مدت قید می شود پس با پایان مدت معینه عقد منفسخ می شود.

تنها راهی که زوجه می تواند نکاح موقت را منحل کند، دریافت وکالت از زوج مبنی بر داشتن حق بذل مدت یا شرط ضمن عقد است.

به طور معمول این وکالت در موقع عقد به زن داده می شود تا برای انحلال عقد از این بابت، زوجه دچار مشکل نشود. 

 

 مطالب مرتبط با ازدواج موقت :

1- شرایط دعوای نفی ولد و نفی نسب

2- روش طلاق توافقی و نحوه انجام آن

3- ازدواج، طلاق، رجوع ایرانیان مقیم خارج از کشور

4- مطالبه نفقه زوجه نکات مهم رای دادگاه

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره کلیک کنید.