تماس و مشاوره با
وکیل پایه یک دادگستری
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب حقوقی
تاریخ انتشار: جمعه 02 آبان 1399
شرایط و روش طلاق توافقی

 شرایط و روش طلاق توافقی

منظور از طلاق توافقی که در قالب طلاق خلع یا مبارات انجام می شود ، نوعی طلاق است که در آن زن و شوهر قبل از هر اقدامی نسبت به اصل طلاق و حقوق و تکالیف ناشی از زوجیت تصمیم گرفته و اقدام می نمایند.به عبارت دیگر طلاق توافقی باید مسبوق به توافق اولیه زن و شوهر در تمامی موارد و جوانب آن باشد و چنین نیست که یک طرف و یکی از زن یا شوهر به دادگاه یا به یک وکیل مراجعه نموده و اجبار طرف دیگر را به انجام توافق بر سر طلاق بخواهد و اگر در مراحل رسیدگی، زوجین (زن و شوهر) در مورد کوچکترین چیزی اختلاف داشته باشند انجام توافق منتفی و کان لم یکن است.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1862

 

 

شرایط - روش و مفهوم طلاق توافقی

  • آنچه در طلاق توافقی بیشتر مشهود است و زوجین را بیشتر به سمت این نوع طلاق سوق می دهد، صرف زمان کمتربرای رسیدن به مقصود طرفین و عدم نیاز به دلایل محکه پسند است.
  • طلاق توافقی با توجه به اصل آزادی اراده ها است و مستند به ماده 10 قانون مدنی این توافق قانونی بوده و آثار قانونی خود را بار خواهد کرد.
  • امروزه با توجه به کاستی های سیستم قضایی زوجین با انتخاب این نوع طلاق خود را درگیر مراحل فرسایشی انواع طلاق نکرده و به آنچه مقصودشان است در مدت زمان کمتری می رسند.
  • قبل از هر اقدامی در طلاق توافقی،زوجین باید طی یک توافق مشترک به این نتیجه برسندکه قصد دارند با توافق بر سر مسائلی که مربوط به خانواده است از یکدیگر جدا شوند.
  • برای رسمی شدن این توافق طرفین باید با در دست داشتن شناسنامه و عقدنامه به دادگاه مراجعه کرده و فرم درخواست راپر کرده و در آن تمام مواردی را که بر سر آن به توافق رسیده اند از جمله: نفقه، مهریه، حضانت فرزندان و... را مشخص نمایند.
  • پس از توافق و رسمی شدن آن از طریق پر کردن فرم درخواست، دادگاه مکلف است زوجین را به داوری که از میان بستگانشان یا داوران مستقر در دادگاه انتخاب می شودارجاع دهد تا این داور تلاشی مبنی بر رسیدن طرفین به صلح و سازش انجام دهد.
  • اگر داوران موفق به سازش نشوند، مراتب را به دادگاه گزارش کرده که دادگاه بر اساس آن گواهی عدم امکان سازش صادر کرده که مدت اعتبار این گواهی بر اساس ماده 21 قانون حمایت خانواده سه ماه از تاریخ صدور است که گواهی مذکور باید ظرف این مدت به دفتر طلاق برای جاری شدن و ثبت صیغه طلاق تحویل داده شود که در صورت انقضای مدت سه ماه دیگر اعتباری ندارد.
  • در صورت نیاز به کسب اطلاع و دریافت مشاوره حقوقی و مشاوره با وکیل دادگستری جهت آگاهی از شرایط طلاق توافقی و مشورت با وکیل طلاق توافقی با دفتر وکالت ما تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط با طلاق توافقی :

1- حق طلاق زن، وکالت طلاق توافقی برای زوجه

2- دلایل و موارد 9 گانه طلاق به درخواست زن

3- چگونه یک وکیل خوب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره کلیک کنید.