تماس و مشاوره با
وکیل پایه یک دادگستری
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
ارسال سوال حقوقی و درخواست
آرشیو سوالات حقوقی از وکلای دادگران
تاریخ انتشار: چهارشنبه 24 شهریور 1400

 کمیسیون و حق الزحمه بنگاه معاملات ملکی

با سلام و احترام حسب قرارهای کتبی (پیامک) با فردی ویلائی تهیه کنم برای رهن اجاره.هرمبلغ که با مالک توافق کرد پنج درصد رهن کل بعنوان حق الزحمه بمن بپردازد 5 ماه از خرداد-ابان99 خیلی جاها رفتیم بازدید نپذیرفت در نهایت ویلائی در منظقه مشا شهر دماوند(استان تهران) از طریق یکی از املاکیی ها تهیه کردم خود این متقاضی (خانمی خودش را دکتر جراح معرفی کرد)ویلا را پذیرفت حتی شوهر این خانم (خودش دکتر معرفی کرد و شماره موبایل هر دو نفر دارم)درخواست داشتن که ساعت10شب بیایند دماوند در زمستان برویم 11شب مشا ویلا ببینیم که انجام شد.قبل این بازدیدها مکرر تاکید تلفنی و کتبی پیامکی داشتم که قرارما 5 درصد رهن کل,حق الزحمه من است میگفتن قبوله. ازطریق یکی از املاکیها با مالک روبرو شد.جمعه 30/9/99 بدون اطلاع من و بدون حضور من با تبانی با املاکی قراری در تهران میگذارند و املاکی مهر و برگه اجاره نامه میبرد تهران همانجا اجاره نامه نوشته میشود بمحض نوشته شدن مالک بمن اطلاع میدهد.من میگویم اگر مستاجر(خانم دکتر ن و شوهرش)حسب قرار پنج درصد حق الزحمه من را نپردازند مجبور به شکایت هستم که ان خانم میگوید پول چی بدهم دنبال نوکر مفت میگشتم و..دور بزنه و حقم را پایمال کند.انچه مستند دارم پیامکهای تا لحظه اخر مورد قبول بودن پنج درصدرهن کل حتی مثال زدم که واضح باشد.کار هم که کامل انجام شده.حدود2ماه است از 30/9/99 این خانم کلید ویلا تحویل گرفته و استفاده میکند اما چون تبانی کرده بود با املاکی و املاکی میخواست حتی کمیسیون مرا هم بگیرد برگه اجاره نامه به خانم نداده.مبلغ اجاره 200میلیون تومان ودیعه+ماهی20میلیون تومان اجاره+خرید3دستگاه ماشین لباسشوی و..حدود60میلیون که کلا 900میلیون تومان تبدیل ب رهنش میشه و5%= حدالقل 45میلیون تومان حق الزحمه ام 2ماه ندادن تا امروز 29/10/99- نام واقعی و ادرس دقیق محل سکونت وی در تهران ندارم فقط موبایل او را دارم اظهارنامه بدم یا دادخواست البته هم طاله دارند هه ممکنه نتیجه نگیرم یا شکایت تبانی با املاکی یا دیدمشان زنگ بزنم پلیس و درگیر شویم کیفری بشه .تقاضای راهنمائی و مساعدت در احیای حق خود را دارم هزینه های مربوطه نیز پایانکار می پردازم.البته 3 مورد اینچنینی دیگر نیز دارم..املاکی نیستم و نمیخواهم باشم.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 195

شرایط تعلق کمیسیون و حق الزحمه بنگاه ها

ابتدا بحث را به دو قسمت کلی تقسیم میکنیم

1- صحت قراردادهای مکاتبه ای

 از اصلی ترین و اصولی ترین شرایط اساسی صحت و درستی معامله، توافق اراده طرفین معامله است؛ به عبارت دیگر برای اینکه  عقد محقق گردد طرفین معامله باید بر یک امر توافق و تراضی نمایند یعنی هریک از طرفین همان چیزی را بخواهد که طرف دیگر خواسته ماده ۱۹۴ قانون مدنی در تایید قاعده مذکور همین نظر را بیان می‌کند .

اما مسئله ای که همیشه خیلی مورد بحث و اختلاف است محل و زمان وقوع عقد در قراردادهای با مکاتبه است؛ در محور همین اختلاف چهار نظر در این باب پیشنهاد شده است که به اختصار به آنها میپردازیم :

۱-نظریه اعلان اراده : قابل (قبول کننده) اراده خود را از طریق تلگرام یا امثال آن ابراز کند اگر چه هنوز نامه را ارسال نداشته باشد.

۲- نظریه ارسال: نامه باید ارسال شده باشد مثل زمانیکه نامه به اداره پست تحویل داده می‌شود؛ در این صورت عقد منعقد می‌شود .

۳-نظریه وصول: در زمان وصول نامه به ایجاب کننده عقد منعقد خواهد شد.

۴-نظریه اطلاع: زمانی عقد انجام میشود که ایجاب کننده از قبول عقد آگاه شود.

هر کدام از این نظریه ها طرفداران خاص خود را دارد اما نظریه وصول هم در حقوق تطبیقی و هم در حقوق فرانسه طرفداران بیشتری دارد از طرفی با کنوانسیون های بیع بین المللی و قرارداد های بازرگانی تطبیق بیشتری دارد.

پس با توجه به مطالبی که ذکر شد قرارداد بین شما و خریداران ویلا کاملا صحیح و نافذ تلقی می‌شود و با توجه به اینکه خریداران هم مورد معامله (ویلا) را پذیرفته بودند متعهد به پرداخت حق الزحمه شما در جهت قراردادی که فی ما بین شما و خریداران منعقد شد هستند . تا اینجا پس درباره صحت معامله بحث شد.

2- عدم اجرای تعهد در قراردادی که موضوع آن وجه نقد است.

در مورد عدم اجرای تعهد که موضوع آن وجه نقد است اعم از وجه داخلی یا خارجی تعذر در رابطه با تعهدات پولی معنایی ندارد و متعهد له می‌تواند مطالبه می‌کند. متعهد له (شما) می‌تواند با مراجعه به مراجع ذی صلاح اجرای اجباری تعهد را درخواست کند ؛ در این صورت دادگاه صالح متعهد را مجبور به اجرای تعهد می‌کند؛ در صورت عدم اجرای دستور دادگاه ، دادگاه راسا اقدام به توقیف اموال وی می‌کند و از فروش آن در صورت لزوم ، مبلغ مورد تعهد وصول خواهد شد.

 

راه های تماس وارتباط با وکیل متخصص قرارداد ها

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
ارسال سوال حقوقی و درخواست

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره کلیک کنید.